Wikingowie


Przed tysiącem zim, w czasach kiedy prawo stanowił miecz, żył na północy silny i chrobry lud przez potomnych nazwany Wikingami. Ci bezwzględni najeźdźcy z północy siali postrach przez ponad trzy wieki. Znakomici żeglarze opływali cały ówczesny świat. Dopłynęli też do żyznej krainy zwanej Vinlandem a później przez tych co po Kolumbie przybyli Ameryką.

Idąc do walki ramie w ramie zwyciężali przeciwników a siły im dodawała wiara w Odyna - silnego i mądrego boga wojny i przeświadczenie, że jeśli polegną pójdą do Valhalli pośmiertnej krainy wiecznej uczty, gdzie wraz z bogami i dzielnymi przodkami wyczekiwać będą na Ragnarok, ostateczny dzień walki.Kultura wikingów fascynuje do dziś dzień. Ich misterna biżuteria, kamienie runiczne, broń i żeglarstwo inspirują współczesnych i potrafią niejednego nauczyć pokory i szacunku do innych. I dziś możemy zaznać namiastki tego co przeżywali wojownicy ze Skandynawii. Nasza grupa rekonstrukcyjna posiada hird czyli drużynę wikingów, którzy jak oniegdaj walczą na miecze topory i włócznie.

Oprócz oglądani pokazów walk można zasiąść na tronie Jarla czyli wodza, napić się z rogu miodu pitnego przygotowywanego od wieków według dawnej receptury. Można również wsiąść i popłynąć drakarem czyli drewnianą łodzią wikingów. Dla tych którzy wolą stąpać po ziemi mamy inne atrakcje, możecie przy ognisku posłuchać sag czyli dawnych opowieści o mitologii skandynawskiej. Niechaj Bogowie z Asgaardu mają w opiece tych którzy wzgardzom dawnymi czasami i obcowania z nimi.Słowianie Piastowscy


Dawno, dawno temu kiedy to rosły święte gaje, kiedy to wieszcze nieśli pieśń od grodu do grodu a Słońce było bogiem żyli dzielni i silni Słowianie. Pod władzą Pana swego Piasta wznosili i formowali państwo które później nazwano Polską. Kraj ten był mlekiem i miodem płynący, a liczni kupcy i kronikarze z dalekich stron nadziwić się nie mogli kiedy spoglądali na życie w kraju Piasta. Silne grody, gęste bory i niezliczona zwierzyna to atuty kraju naszych przodków. To tu Lech, Czech i Rus rozstali się i ruszyli w swoją stronę, to tu Popiela zjadły myszy, to tu w końcu Mieszko I i Bolesław Chrobry władze w swoje ręce wzięli i na podboje ruszali.
Legendy ożywają i dziś. Teraz możecie jak przed tysiącem zim wcielić się w Piasta. Dobrać sobie drużynę zarówno konnych jak i pieszych wojów i ruszyć z nimi na wojnę. Wcześniej rozesłane zostaną wici. Więc szybko zakładaj kolczugę, bierz do ręki miecz i podążaj do grodu wraz z chrobrymi wojami. Kiedy zdrożony zgłodniejesz możesz spróbować kaszy ugotowanej w specjalnym garze, popić zimnym piwem i zagryźć podpłomykiem. Kiedy poczujesz chłód możesz na krośnie utkać sobie nową szatę. Kiedy miecz Twój się złamie lub topór pęknie w ferworze walki idź do kowala ten coś zaradzi. A kiedy w walce sprawdzisz się dobrze idź do księcia ten rozkaże wybić Ci monetę za zasługi. Nad tym wszystkim czuwa Perun gromowładny i Switowit patrzący czterema twarzami. Wiec weź do ręki bracie oręż wojenny i krocz z nim dumnie siłę przodków poczujesz wkrótce.