Walhalla Inscenizacje Historyczne
Walhalla Inscenizacje Historyczne
Średniowiecze

Wikingowie

Przed tysiącem zim, w czasach kiedy prawo stanowił miecz, żył na północy silny i chrobry lud przez potomnych nazwany Wikingami. Ci bezwzględni najeźdźcy z północy siali postrach przez ponad trzy wieki. Znakomici żeglarze opływali cały ówczesny świat. Dopłynęli też do żyznej krainy zwanej Vinlandem a później przez tych co po Kolumbie przybyli Ameryką.

Idąc do walki ramie w ramie zwyciężali przeciwników a siły im dodawała wiara w Odyna - silnego i mądrego boga wojny i przeświadczenie, że jeśli polegną pójdą do Valhalli pośmiertnej krainy wiecznej uczty, gdzie wraz z bogami i dzielnymi przodkami wyczekiwać będą na Ragnarok, ostateczny dzień walki.

Walhalla Inscenizacje Historyczne

Kultura wikingów fascynuje do dziś dzień. Ich misterna biżuteria, kamienie runiczne, broń i żeglarstwo inspirują współczesnych i potrafią niejednego nauczyć pokory i szacunku do innych. I dziś możemy zaznać namiastki tego co przeżywali wojownicy ze Skandynawii. Nasza grupa rekonstrukcyjna posiada hird czyli drużynę wikingów, którzy jak oniegdaj walczą na miecze topory i włócznie.

Walhalla Inscenizacje Historyczne

Oprócz oglądani pokazów walk można zasiąść na tronie Jarla czyli wodza, napić się z rogu miodu pitnego przygotowywanego od wieków według dawnej receptury. Można również wsiąść i popłynąć drakarem czyli drewnianą łodzią wikingów. Dla tych którzy wolą stąpać po ziemi mamy inne atrakcje, możecie przy ognisku posłuchać sag czyli dawnych opowieści o mitologii skandynawskiej. Niechaj Bogowie z Asgaardu mają w opiece tych którzy wzgardzom dawnymi czasami i obcowania z nimi.

Walhalla Inscenizacje Historyczne


Słowianie Piastowscy

Dawno, dawno temu kiedy to rosły święte gaje, kiedy to wieszcze nieśli pieśń od grodu do grodu a Słońce było bogiem żyli dzielni i silni Słowianie. Pod władzą Pana swego Piasta wznosili i formowali państwo które później nazwano Polską. Kraj ten był mlekiem i miodem płynący, a liczni kupcy i kronikarze z dalekich stron nadziwić się nie mogli kiedy spoglądali na życie w kraju Piasta. Silne grody, gęste bory i niezliczona zwierzyna to atuty kraju naszych przodków. To tu Lech, Czech i Rus rozstali się i ruszyli w swoją stronę, to tu Popiela zjadły myszy, to tu w końcu Mieszko I i Bolesław Chrobry władze w swoje ręce wzięli i na podboje ruszali.

Walhalla Inscenizacje Historyczne

Legendy ożywają i dziś. Teraz możecie jak przed tysiącem zim wcielić się w Piasta. Dobrać sobie drużynę zarówno konnych jak i pieszych wojów i ruszyć z nimi na wojnę. Wcześniej rozesłane zostaną wici. Więc szybko zakładaj kolczugę, bierz do ręki miecz i podążaj do grodu wraz z chrobrymi wojami. Kiedy zdrożony zgłodniejesz możesz spróbować kaszy ugotowanej w specjalnym garze, popić zimnym piwem i zagryźć podpłomykiem. Kiedy poczujesz chłód możesz na krośnie utkać sobie nową szatę. Kiedy miecz Twój się złamie lub topór pęknie w ferworze walki idź do kowala ten coś zaradzi. A kiedy w walce sprawdzisz się dobrze idź do księcia ten rozkaże wybić Ci monetę za zasługi. Nad tym wszystkim czuwa Perun gromowładny i Switowit patrzący czterema twarzami. Wiec weź do ręki bracie oręż wojenny i krocz z nim dumnie siłę przodków poczujesz wkrótce.

Walhalla Inscenizacje Historyczne
Średniowiecze
Sklep Aktualności Żywe lekcje historii
Oferta Muzeum Pyry Oprawa Wystawy Galeria Linki Kontakt Wypożyczalnia strojów
Oferta Muzeum Pyry Oprawa Wystawy Galeria Linki Kontakt Wypożyczalnia strojów
Rzym Średniowiecze Krzyżowcy Szlachta Kawaleria Husaria Piraci Ogień II Wojna Światowa
English version
Polska wersja